Колани в карате – От белия колан до Черния – Символика

В каратето, коланите са символ на растеж и отговорност. Всеки цвят на различните колани в карате представлява различен етап от пътя на практикуващия – от началната чистота на белия колан до зрелостта и величието на черния колан.

 

С напредъка през нивата, каратистът не само усъвършенства своите умения, но и поема все повече отговорности, свързани с дисциплината и етиката на бойното изкуство. Нека разгледаме всички тези отговорности в тази статия на Карате клуб Цанев.

Колани в карате и тяхната история

Съвременната система от колани в карате се корени в Япония в началото на 20-ти век. Джигоро Кано, основателят на джудото, пръв въвежда системата на цветните колани. Системата на Кано е създадена, за да разграничи начинаещите от напредналите ученици. По-късно тази система е възприета и от други бойни изкуства, включително карате.

 

Гичин Фунакоши, често смятан за баща на съвременното карате, въвежда системата на Кано. Преди тази адаптация в традиционното окинавско карате не е имало официално разграничение между напредъка на учениците. Въвеждането на коланите в шотокан карате от Фунакоши спомага за създаването на стандартизиран метод за разпознаване на развитието на учениците.

 

Първоначално системата имала по-малко цветове, като основните показатели за ранг били белите и черните колани. С течение на времето са добавени допълнителни цветове за отбелязване на междинните етапи на развитие. Тази разширена система позволява на инструкторите да проследяват и разпознават по-добре напредъка на учениците.

Първите колани в карате – бял и жълт

10-9 КЮ – чистота и потенциал

Белият цвят съдържа в себе си всички други цветове. Той е най-важният в живота на изучаващия карате. Белият пояс символизира чистота и потенциал. Всеки определя сам какъв и колко дълъг ще е пътят му в карате. Белият пояс трябва да бъде носен с гордост и да се гледа с уважение от по-високите пояси, защото всеки е тръгнал от там. Качествата нужни на сега започналия да тренира карате, са желание и постоянство. Неписано правило в доджото е – обръщай внимание на този, който има желание, а не на този, който има нужда.

колани в карате - бял

8 КЮ – бурно развитие

Жълтият колан съответства на огъня. Страстта на трениращия, постигнал първите си успехи в спорта. Първите стъпки в новия за него свят на бушидо. В този етап на развитие нещата се случват много бързо, като разрастването на пожар. Огънят символизира също това, че „младият’’ каратист все още не контролира психиката и емоциите си.

колани в карате - жълт

Колани в карате за напредналите – оранжев и зелен

7 КЮ – стабилност и баланс

Оранжевият цвят символизира земята. Този колан е първият от по-сериозните степени. На това ниво тренировките трябва да са концентрирани върху плавното пренасяне на центъра на тежестта и стабилността на позициите. Трениращият да усети краката си, свързани със земята, като корените на дърво. Правилната позиция и плавното пренасяне на центъра на тежестта, са ключът към разбиране на динамичния баланс.

оранжев колан в карате

6 КЮ – ниво на емоции и чувствителност

Зеленият колан трябва да осъзнае, че силата без мъдрост и състрадание е разрушителна. Човек достигнал това ниво трябва да работи върху това да владее емоциите и чувствата си. Също така и върху дишането по време на изпълнение на техниките, което в карате е специфично.

зелен колан в карате

Послените колани в карате преди черният – син и кафяв

5-4 КЮ – ниво на гъвкавост, способност за приспособяване

Синият цвят символизира водата, нейната способност да заема всяка форма.Така и трениращият карате трябва да може да пречупи карате през себе си и да адаптира бойното изкуство към своите силни и слаби страни.

Водата символизира също и спокойствието на ума. Трениращият трябва да запази духа си неподвластен на чужди влияния и да не губи контрол върху себе си.

колани в карате - син

3-2-1 КЮ – практическо-творческо ниво

Кафявият пояс започва да поема повече отговорности в доджото.

На това ниво каратистът практикува усилено всичко, научено дотук. Той трябва да експериментира, да проявява творчество. Трениращият трябва да изгради баланс между тялото, психиката и емоциите си.

Последният от различните колани в карате – 1 ви ДАН 

Черният пояс е истинско ново начало, независимо в кой от различните видове карате е. Това не е краят на развитието на каратиста, а тъкмо обратното – може да се каже, че тогава започва истинското израстване. Глупаво е да мислиш, че си постигнал всичко, напротив – сега започваш наистина да се учиш.

черен колан в карате

Черният колан като начало

Черният колан в каратето означава началото на нов етап от пътя на майстора на бойните изкуства. Макар че често се възприема като връх, той представлява овладяване на основни техники и принципи. Практикуващият с черен колан вече е подготвен да се занимава с по-дълбоки и по-напреднали концепции в карате.

На този етап обучението преминава от придобиване на фундаментални умения към усъвършенстване и подобряване на техниките. Фокусът се поставя върху усъвършенстването на прецизността, плавността и ефективността на движенията. От притежателите на черни колани се очаква също така да развият по-голяма умствена и духовна дисциплина.

Друг ключов аспект на притежаването на черен колан е отговорността да напътстваш другите. Много от практикуващите черен колан поемат ролята на преподаватели, като помагат на учениците с по-нисък ранг да разбират и практикуват техниките на карате. По този начин се предават знания и традиции.

Как се тества за нови колани в карате

Коланите в карате са способ да видим до къде е стигнал човек в своето развитие в спорта, както на физическо ниво, така и на психическо ниво. Но какъв е какъв е процесът при преминаване към следващите колани в карате? 

 

Процесът на тестване на колана обикновено включва три основни компонента. Учениците се изпитват по кихон (основни техники), ката (форми) и кумите (спаринг). 

 

Ката е особено важна при тестването в шотокан карате. Включва изпълнение на поредица от движения с прецизност, време и сила. Овладяването на ката отразява дълбокото разбиране на техниките и основните принципи на карате.

 

Кумите или спарингът демонстрира способността на ученика да прилага техники в динамична среда. Контролираният спаринг в теста показва колко добре ученикът може да се адаптира към движенията на противника и да запази самообладание под напрежение.

 

Изпитващите оценяват не само уменията, но и духа и отношението на ученика. Уважението, смирението и концентрацията са ключови елементи в успешния тест. Тези качества се очакват на всички нива на колани в карате.

 

В допълнение към техническите оценки, някои доджо изискват от учениците да покажат знанията си по история, терминология и етикет на карате. Това затвърждава факта, че каратето е не само физическо, но и умствено и философско.

 

Ритуалът по тестването на колана често завършва с официална церемония. Успешните ученици получават новия си колан пред връстници, засилвайки общностния аспект на тренировките по карате. Получаването на нов колан е момент на гордост, отбелязващ напредък и ангажираност.

 

Пътуването от черния колан първа степен (шодан) към по-високите степени дан продължава да набляга на личностното израстване. Напредналите пояси в карате отразяват непрекъснатото обучение, самоусъвършенстване и отдаденост на изкуството. Затова получаването на черен колан не е завършек на обучението, а основа за майсторство през целия живот.