Научете повече за най-важния вид упражнение в карате!

Въпреки, че е най-популярното бойно изкуство, съществуват различни по вид упражнение в карате. Те варират по интензитет и могат да бъдат използвани за загрявка, за упражняване на техники за атака и защита, както и за тренировки за традиционната ката. Без отделяне на време и полагане на усилия за усъвършенстване на уменията, техниките няма да бъдат научени правилно. Това може да доведе до загуба на точки в състезанията или контузии.

Поради тази причина е важно да се инвестира време за усъвършенстване на всеки вид упражнение в карате. По този начин ще създадете комплексна техника, която ще представите в клуба и на състезания. В тази статия на карате клуб Цанев, ще ви запознаем с най-важните упражнения в карате и тяхното значение. Затова нека облечем кимоното, затегнем коланите и се запознаем заедно!

Вид упражнение в карате за загрявка

Всяка успешна тренировка започва с подготвителна загрявка. Този вид упражнение в карате е важно, защото ни подготвя за последващите техники. При провеждане на тренировка без предварителна загрявка, рискувате травми и контузии.

Техниките за загрявка рядко варират между различните видове карате. Най-често те включват разтегателни движения за активиране на всички мускулни групи. По този начин ще имате скорост и гъвкавост при изпълняване на последващия вид упражнение в карате. Важно е винаги да се започне с леки упражнения за загряване на мускулите, ставите и повишаване на кръвообращението. 

Раздвижват се шията и раменете с цел отпускане и предотвратяване на схващания. Горната част на тялото на каратиста винаги е стегната при тренировка, което може да доведе до проблеми при неправилна загрявка. Движението на шията и главата са важни при избягването на удари, затова трябва да са свободни и безболезнени.

Задължително се разтягат мускулите на гърба, гръбначния стълб, коленете и сухожилията, тъй като те се натоварват най-продължително по време на тренировката по карате. Опорно-двигателната система трябва да бъде напълно раздвижена и готова за напрежение преди да се премине към същината на тренировката.

Вид упражнение в карате

Вид упражнение в карате за атака и защита

Кихон, или основата на каратето, са ударите и блоковете с ръце и крака в различни позиции. Тяхното усъвършенстване е ключът за прогреса в степените на каратето. Те са и в основата на техниката ката, която ще разгледаме също в тази статия. 

Удари с ръце

Съществуват универсални удари с ръце и крака при шотокан карате. Основният удар с ръка е дзуки, а вариациите са следните:

  • ой дзуки – с напад, юмручен удар;
  • кидзами дзуки  – удар с преден юмрук;
  • гияку дзуки – удар с юмрука на задната ръка;
  • мороте дзуки – удар с двата юмрука едновременно;
  • уракен учи – удар с обратната страна на юмрука;
  • тецуй учи – удар с основата на юмрука; 
  • шуто учи – външен саблен удар
  • хайто учи – удар с хребета на ръката;
  • емпи учи  – удар с лакътя;

Всеки един от тях има различно предназначение, в зависимост позицията на каратиста. Този вид упражнение в карате трябва да се тренира и усъвършенства, тъй като е в основата, както на катата, така и на спаринга. 

Вид упражнение в карате

Вид упражнение в карате –  Техники с крака

Освен удари с ръце, в каратето се използват и техники с крака. Тези удари изискват правилна техника на изпълнение, за постигане на високи резултати. Всички деца шампиони са запознати с правилните удари с крака и ги използват в състезанията. Най-популярните удари са:

  • мае гери – преден удар с крак /кеаге, кекоми/
  • йоко гери – страничен удар с крак;
  • маваши гери – дъгообразен удар с крак
  • уширо гери  – удар с крак назад
  • хиза гери – удар с  коляното

Съществуват разновидности с тези удари, в зависимост зоната, която искате да ударите. Например маваши гери в бедрото се нарича лоу кик. 

 Вид упражнение в карате за самоотбрана с блокове

Защитните техники са също толкова важни, защото каратистът трябва да се отбранява от атаките на противника. Това се прави чрез блокиране на ударите преди да са попаднали в тялото. Тези техники служат за цялостно спиране на нападението и позволяват на отбраняващия се да избегне щети или да използва атакуващи удари. Най-често срещаните защитни блокове са:

  • гедан барай – долен помитащ блок
  • сото  уке – външен блок с предмишницата
  • учи уке – вътрешен блок с предмишницата
  • мороте уке  – двоен блок; 
  • аге уке – горен блок
  • шуто уке – блок с остреца на дланта
  • шуто барай – помитащ блок с дланта 

По време на спаринг тези блокиращи техники се използват в зависимост от ударите на противника. По време на изпълнение на ката се извършват последователно, спрямо изискванията на техниката.

Упражнение в карате – Ката

За много каратисти усъвършенстване на този вид упражнение в карате е основата цел на техните тренировки. Смята се, че катите са на повече от 1000 години. Те олицетворяват всичките натрупани знания и опит. В същината си, катата е поредица от удари и форми, символизиращи съревнование с множество противници. Възпроизвежда се по памет, като най-вече служи за тренировка на движения, необходими за практикуването на различни форми по време на двубой срещу противник.

Традиционно, катата не се изменя още от създаването ѝ. При правилно изпълнение на ката трябва да се спазват: скорост, посока, ритъм, усет, ред на техниките, баланс и енергия. 

Катата изисква пълна координация на крайниците, концентрация и правилно дишане, за да бъдат изпълнени елементите правилно и без залитане. 

Надяваме се, че тази информация за различните видове упражнения в карате ви е била интересна! Посетете нашия блог за още интересна информация и новини за резултатите на състезателите на карате клуб Цанев. Вижте също нашия график за карате за деца и възрастни. 

Разгледайте още от блога на Карате Клуб Цанев:

Деца шампиони по карате

Групи за деца по карате

Карате за всички възрасти | Какви са ползите за малки и големи