Древният китайски философ Лао Дзъ казва, че всяко пътуване от хиляди километри започва с една стъпка.
Същото се отнася и за каратето, където тази стъпка често е съчетание от несигурност, вълнение и дори малко страх. Това се отнася най-вече за децата, които се чувстват уязвими в тази нова среда, сред непознати хора.
Те са свикнали да бъдат заобиколени от семейство и приятели, а карате доджото им отнема този комфорт. Но това е една от първите им крачки по пътя до черния колан.
В тази статия на Карате клуб Цанев ще ви разкажем повече за карате пътешествието и защо си струва да се извърви. Ще се запознаем с основите на каратето и как то води до самоусъвършенстване и физическо здраве за малки и големи.
Кимоното е готово, коланът е завързан, затова нека започваме!
Започнете с първата стъпка
Много начинаещи каратисти са изненадани да научат, че дори най-уважаваните и почитани майстори са започнали от нулата.
Гичин Фунакоши, често наричан баща на съвременното карате, започва като болно дете, което иска да подобри здравето си.
Мас Ояма, известен с физическите си постижения и карате филми, дълги години се е борил да усъвършенства дори основните техники.
Тези майстори на каратето не са се родили с уменията си – те са ги развили в продължение на години. Тук се крие и философията на каратето. С търпение, самодисциплина и постоянство вие ще постигнете целите си.
Започвате с първата стъпка – да преборите некомфортното чувство и да влезете в залата.
Не се притеснявайте, всяка техника, дори най-трудната, ще бъде адаптирана към текущите ви умения. С напредването на знанията ви, те ще се усъвършенстват, докато най-накрая не завържете черен колан около кръста си.
Физическите упражнения в карате
Преди да започнем, трябва да поясним, че не съществува най-важен вид упражнение в карате. Всяко работи в тандем с другото, за да изградят вашата техника и умения.
В началото на вашето карате пътешествие, трябва да поставите основите, върху които ще надграждат. Ще научите основните движения: удари с ръце (tsuki), техники с крака (geri) и блокове (uke).
Тези основи ще ви се сторят лесни, но за усъвършенстването им ще са ви нужни хиляди повторения. Това не трябва да ви плаши, дори напредналите каратисти все още откриват нови аспекти на тези основни техники.
С напредването на знанията и уменията ви ще разберете, че израстването ви не е свързано с изучаването на повече техники, а с усъвършенстване и задълбочено разбиране на основните.
Духовна трансформация и самоусъвършенстване
Въпреки че физическите техники са първото нещо, което излиза на преден план, те не представляват цялата същност на каратето.
Умственото и духовно развитие вървят ръка за ръка с физическото. Татамито помага на каратистите да се самоусъвършенстват и да научат повече за себе си.
Ето няколко примера за ползите от редовното практикуване на карате:
- Самодисциплина. За да вървите по пътя на каратето се изисква пълен фокус и отдаденост. Дори малките неща, като например да се явите на тренировка, когато не сте напълно мотивирани, ще ви помогнат да се изградите като личност и извън залата.
- Самоконтрол. Научавайки се да контролирате тялото си по време на тежка тренировка, естествено води до по-висок самоконтрол и емоционална зрялост. Самоконтролът, необходим по време на ката и кумите, се превръща в ценно умение в ежедневието.
- Самочувствие. Започвайки от нулата, когато вие преодолявате тежки предизвикателства и усвоявате нови техники, развивате увереност и самочувствие. Това са истински постижения по вашето карате пътешествие, за които сте горди.
- Концентрация. В динамичния живот често има какво да ни разсее. Но внимението, което трябва да отделим по време на тренировка, естествено развива способността за дълбока концентрация. За това може да потвърди всеки, който е обличал кимоно за карате.
Възрастта не е пречка за карате пътешествие
Ако смятате, че е прекалено късно да започнете вашето карате пътешествие, защото вече не сте дете, бързаме да ви успокоим, че това не е вярно. Каратето е напълно подходящо за практикуване както от мъници, така и от зрели хора.
Благодарение на философията на източното бойно изкуство (насърчаваща личностното развитие, дисциплината и уважението) и на широкия диапазон от физически упражнения вие имате прекрасната възможност да практикувате карате без значение на колко години сте.
За децата този спорт е отличен начин да развият своите двигателни способности, концентрацията и самоконтрола си. Спазването на тренировъчния график възпитава отговорност както към самите тях, така и към задачите, които имат.
При тийнейджърите то спомага за изграждането на стабилна идентичност, социални умения и устойчивост на стрес. На порасналите, решени да потеглят към своето карате пътешествие, то обещава освобождаване от напрежението и поддържане на добра физическа форма.
Сами знаете, че възрастните често водят по-заседнал начин на живот. Ако сте от тях, превърнете това бойно изкуство във ваше хоби и се радвайте на мотивираща среда, нови приятели и вдъхновяващо усещане за цел и смисъл.
Дори да сте на 50 години, бъдете смели, изберете себе си и здравето си и дайте шанс на каратето. Няма поводи да се страхувате, че ще се нараните, тъй като тренировките успешно биват адаптирани спрямо индивидуалните физически възможности на всеки човек.
Дайте воля на вашия състезателен дух
Независимо дали сте начинаещ, или професионалист състезания и карате събития се организират за всяко едно ниво. Така че не потискайте своя състезателен хъс. Участието в турнири ще ви извади от комфортната ви зона и ще ви позволи да покажете наученото в реална, контролирана среда.
Турнирите учат на концентрация, самоконтрол под напрежение и прилагане на стратегия. Те освен това изграждат характер и показват на практикуващите как да се справят с успеха и неуспеха с достойнство.
Други позитиви, които със сигурност ще извлечете, когато ходите на карате събития (като семинари например), са наблюдението на гостуващи инструктори и общуването с хора от различни държави.
Възможността да се учите от майстори с високи нива на експертност разширява кръгозора и обогатява както духа, така и практическите ви умения. Обмяната на контакти и опит между школите се превръща в своеобразен празник за вас като хора, обединени от споделената страст към каратето.
Това от своя страна води до усещане за част от едно обединено цяло и пълноценност. Да можете да споделите хобито си с други, които ви разбират, води до удовлетворение, повишена мотивация и стремеж към покоряване на нови върхове.
Социалният аспект на каратето
Социалният аспект често се оказва един от най-изненадващите елементи за новите каратисти. По време на тяхното пътешествие от бял до черен колан, залата се превръща в нещо повече от помещение за тренировки по източни бойни изкуства.
Тя се превръща в място, където се създават трайни приятелства чрез споделени преживявания и преминати предизвикателства. Често се случва хора, които тренират заедно като бели колани, да станат най-добри приятели, докато достигнат черен колан.
Социалният аспект играе ключова роля в развитието на всеки каратист. Напредналите помагат на начинаещи с насоки и съвети за усъвършенстване. А в процеса дори затвърждават своите собствени разбирания за различните видове карате.
Колани в каратето – символика на цветовете
Всеки е чувал за различните колани в каратето. Ала знаете ли всъщност какво символизират отделните цветове?
Те в никакъв случай не са просто визуални маркери за напредък. Истината е, че познатите ви колани в каратето носят дълбока символика.
Те отразяват израстването на упражняващия източното бойно изкуство във вътрешен, духовен план.
Всяка багра е белег за определен етап от развитието на трениращия.
Значение на цветовете
- Белият колан е символ на откритост и чистота
- Жълтият показва, че знанието започва да озарява съзнанието на трениращия
- Оранжевият колан заявява укрепването на основите
- Зеленият показва придобитата нова увереност и растежа
- Синият колан символизира, че ученикът е осъзнал, че пътят е дълъг и изисква дълбочина
- Лилавият колан е междинната точка между прехода от начинаещ към напреднал
- Кафявият е доказателство за дълбоко разбиране и зрялост
- Черен колан – карате мигът, който всеки очаква.
Но знаете ли, че тъмният цвят не е знак, че каратистът е достигнал своята крайна точка? Съвсем не.
Истината е, че черният колан е символ за ново начало.
Той представлява доказателство, че сте се овладели основите и е дошъл моментът, в който сте готови да задълбаете в истинската същност на бойното изкуство.
Колани в каратето – разлики в системите за степени
Знаехте ли, че отделните видове карате имат различни системи що се отнася до степените?
В някои школи има 5 нива преди черен колан, а в други може да има 8 или дори 10. Цветовете също не са еднакви при всички.
Посочените по-горе багри са част от системата на Шотокан каратето.
Бъдете спокойни, че тези разлики не правят една система по-добра от друга. Те просто отразяват произхода на дадения стил и неговата философия.
Вземете следния пример – Шотокан често поставя фокуса си върху стриктно техническото усъвършенстване.
За сравнение Годжу-рю набляга повече на вътрешната сила и на мекотата в техниките.
Тези разлики водят до специфични подходи в обучението, критериите за напредък и изпитите.
Черен колан – карате
Освен структурните и визуалните разграничения, времето, за което се достига до черен колан, също варира.
При пълна отдаденост и редовни тренировки на някои упражняващи източното бойно изкуство хора им отнема 3 години, за да спечелят своя черен колан.
А на други са необходими 10. Това, разбира се, зависи не само от вида на школата, но и от индивидуалните възможности и възрастта.
В последна сметка – системата от колани в каратето служи както за разпознаване на техническото ниво, така и за подсилване на мотивацията и изграждането на цели и структура в отделния път на всеки каратист.
Независимо от бройките и цветовете, коланите служат като спойка между учениците и общите традиции и дават ясно усещане за принадлежност към школата.
Защо да започнете вашето карате пътешествие?
Пътят от бял до черен колан не е лесен. Осеян е с предизвикателства – както физически, така и психически.
Често ще ви бъде трудно да извършите определена техника, или да останете концентрирани по време на ката. Ще се връщате една стъпка назад, за да затвърдите основите и имате възможност да продължите напред.
В японските бойни изкуства има понятие, наречено „шошин“, което буквално се превежда като „ум на начинаещия“. То се отнася за постоянна любопитност, желание за знания и липса на предубеждения.
Важно е да следвате тази концепция всеки ден от вашето карате пътешествие. Да си начинаещ, в смисъла да търсиш нови знания и умения, не е просто временно състояние, докато не преминеш изпита за следващия колан.
Всеки път, когато се изправите през нови предизвикателство си спомняйте за ума на начинаещия. По този начин вие ще усвоите нови умения и преминете всички трудности. Това е философия, която ще ви помогне да постигнете вътрешен баланс в и извън карате.