От бял до черен колан: Начало на вашето карате пътешествие

Вижте пътя, който ви очаква за да стигнете от бял до черен колан в карате!

Древният китайски философ Лао Дзъ казва, че всяко пътуване от хиляди километри започва с една стъпка.

Същото се отнася и за каратето, където тази стъпка често е съчетание от несигурност, вълнение и дори малко страх. Това се отнася най-вече за децата, които се чувстват уязвими в тази нова среда, сред непознати хора.

Те са свикнали да бъдат заобиколени от семейство и приятели, а карате доджото им отнема този комфорт. Но това е една от първите им крачки по пътя до черния колан.

В тази статия на Карате клуб Цанев ще ви разкажем повече за карате пътешествието и защо си струва да се извърви. Ще се запознаем с основите на каратето и как то води до самоусъвършенстване и физическо здраве за малки и големи.

Кимоното е готово, коланът е завързан, затова нека започваме!

Започнете с първата стъпка

Много начинаещи каратисти са изненадани да научат, че дори най-уважаваните и почитани майстори са започнали от нулата.

Гичин Фунакоши, често наричан баща на съвременното карате, започва като болно дете, което иска да подобри здравето си.

Мас Ояма, известен с физическите си постижения и карате филми, дълги години се е борил да усъвършенства дори основните техники. 

Тези майстори на каратето не са се родили с уменията си – те са ги развили в продължение на години. Тук се крие и философията на каратето. С търпение, самодисциплина и постоянство вие ще постигнете целите си.

Започнете с първата стъпка!

Започвате с първата стъпка – да преборите некомфортното чувство и да влезете в залата.

Не се притеснявайте, всяка техника, дори най-трудната, ще бъде адаптирана към текущите ви умения. С напредването на знанията ви, те ще се усъвършенстват, докато най-накрая не завържете черен колан около кръста си.

Физическите упражнения в карате

Преди да започнем, трябва да поясним, че не съществува най-важен вид упражнение в карате. Всяко работи в тандем с другото, за да изградят вашата техника и умения.

В началото на вашето карате пътешествие, трябва да поставите основите, върху които ще надграждат. Ще научите основните движения: удари с ръце (tsuki), техники с крака (geri) и блокове (uke).

Тези основи ще ви се сторят лесни, но за усъвършенстването им ще са ви нужни хиляди повторения. Това не трябва да ви плаши, дори напредналите каратисти все още откриват нови аспекти на тези основни техники.

С напредването на знанията и уменията ви ще разберете, че израстването ви не е свързано с изучаването на повече техники, а с усъвършенстване и задълбочено разбиране на основните.

Физическите упражнения в карате

Духовна трансформация и самоусъвършенстване

Въпреки че физическите техники са първото нещо, което излиза на преден план, те не представляват цялата същност на каратето.

Умственото и духовно развитие вървят ръка за ръка с физическото. Татамито помага на каратистите да се самоусъвършенстват и да научат повече за себе си. 

Ето няколко примера за ползите от редовното практикуване на карате:

  • Самодисциплина. За да вървите по пътя на каратето се изисква пълен фокус и отдаденост. Дори малките неща, като например да се явите на тренировка, когато не сте напълно мотивирани, ще ви помогнат да се изградите като личност и извън залата.
  • Самоконтрол. Научавайки се да контролирате тялото си по време на тежка тренировка, естествено води до по-висок самоконтрол и емоционална зрялост. Самоконтролът, необходим по време на ката и кумите, се превръща в ценно умение в ежедневието.
  • Самочувствие. Започвайки от нулата, когато вие преодолявате тежки предизвикателства и усвоявате нови техники, развивате увереност и самочувствие. Това са истински постижения по вашето карате пътешествие, за които сте горди.
  • Концентрация. В динамичния живот често има какво да ни разсее. Но внимението, което трябва да отделим по време на тренировка, естествено развива способността за дълбока концентрация. За това може да потвърди всеки, който е обличал кимоно за карате

Духовна трансформация и самоусъвършенстване

Социалният аспект на каратето

Социалният аспект често се оказва един от най-изненадващите елементи за новите каратисти. По време на тяхното пътешествие от бял до черен колан, залата се превръща в нещо повече от помещение за тренировки по източни бойни изкуства

Тя се превръща в място, където се създават трайни приятелства чрез споделени преживявания и преминати предизвикателства. Често се случва хора, които тренират заедно като бели колани, да станат най-добри приятели, докато достигнат черен колан.

Социалният аспект играе ключова роля в развитието на всеки каратист. Напредналите помагат на начинаещи с насоки и съвети за усъвършенстване. А в процеса дори затвърждават своите собствени разбирания за карате.

Защо да започнете вашето карате пътешествие?

Пътят от бял до черен колан не е лесен. Осеян е с предизвикателства – както физически, така и психически.

Често ще ви бъде трудно да извършите определена техника, или да останете концентрирани по време на ката. Ще се връщате една стъпка назад, за да затвърдите основите и имате възможност да продължите напред. 

В японските бойни изкуства има понятие, наречено „шошин“, което буквално се превежда като „ум на начинаещия“. То се отнася за постоянна любопитност, желание за знания и липса на предубеждения.

Важно е да следвате тази концепция всеки ден от вашето карате пътешествие. Да си начинаещ, в смисъла да търсиш нови знания и умения, не е просто временно състояние, докато не преминеш изпита за следващия колан. 

Всеки път, когато се изправите през нови предизвикателство си спомняйте за ума на начинаещия. По този начин вие ще усвоите нови умения и преминете всички трудности. Това е философия, която ще ви помогне да постигнете вътрешен баланс в и извън карате.